NAJBLIŻSZE WYDARZENIA

AKTUALNOŚCI

Dzielimy się wiedzą o procesie rewitalizacji

Administrator, 03 listopada 2021
Dzielimy się wiedzą o procesie rewitalizacji

 

W czwartek i piątek gościć będziemy samorządowców z województwa kujawsko-pomorskiego. Tematem spotkania będzie proces rewitalizacji realizowany we Włocławku od 2018 roku.

Wizyta studyjna organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w związku z projektem "Wsparcie gmin w przygotowaniu i koordynacji programów rewitalizacji" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020, ma na celu przedstawienie specyfiki rewitalizacji na obszarach miejskich oraz zaprezentowanie przykładów dobrych praktyk w tej dziedzinie. Zaproszenie do wzięcia udziału skierowane zostało do przedstawicieli gmin miejskich oraz miejsko-wiejskich województwa kujawsko-pomorskiego.

Z przyjemnością podzielimy się z samorządowcami z regionu naszą wiedzą, dobrymi praktykami oraz doświadczeniami. Jesteśmy przekonani, że informacje uzyskane podczas dwudniowego spotkania pomogą przygotować i skutecznie wdrażać, zgodnie z ustawą o rewitalizacji, gminne programy rewitalizacji w miastach i gminach regionu.

W programie wydarzenia znalazły się prelekcje z udziałem przedstawicieli podmiotów realizujących projekty i przedsięwzięcia wpisane do Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028, spacer po obszarze rewitalizacji, gra miejska oraz warsztaty.

 

Lokalny produkt - ruszyło głosowanie

Administrator, 03 listopada 2021
Lokalny produkt - ruszyło głosowanie

Rozpoczęło się głosowanie na Lokalny Produkt obszaru Rewitalizacji Miasta Włocławek. Głosowanie trwać będzie do 17 listopada br. 

Przedsiębiorcy ubiegają się o tytuł „Lokalny Produkt” oraz nagrodę finansową w wysokości 29 500 zł. 

Uczestnikami konkursu, organizowanego w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028, mogli być przedsiębiorcy, którzy posiadają tytuł prawny do lokalu położonego w obszarze rewitalizacji miasta Włocławek i prowadzą tam działalność gospodarczą. Wymogiem koniecznym zgłoszenia się w tej edycji konkursu było spełnienie między innymi warunku, by zaproponowany w konkursie produkt lub usługa były nowe, tj. wymyślone przez przedsiębiorców z obszaru rewitalizacji.

Internauci w dniach od 3 do 17 listopada mogą głosować tylko na 1 wybrany przez siebie produkt. Każdy z głosujących ma możliwość jednorazowego oddania głosu. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 3 przedsiębiorców z obszaru rewitalizacji miasta i to między ich propozycjami rozgrywać się będzie rywalizacja o głosy mieszkańców.

Link do głosowania: www.wloclawek.pl

Ukazała się nowa "Gazeta Śródmiejska"

Administrator, 02 listopada 2021

Zachęcamy do lektury najnowszego wydania "Gazety Śródmiejskiej". Perdiodyk dostępny jest zarówno w wersji tradycyjnej, jak i elektronicznej.

Najnowszą "Gazetę Śródmiejską" otwieramy wywiadem z Aleksandrą i Leszkiem Ruteckimi, właścicielami nieruchomości Piekarska 15, w której remont realizowany jest dzięki dotacji z ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028. To wydanie to także m.in. informacje o przebiegu wybranych przedsięwzięć i projektów rewitalizacyjnych oraz ciekawostka historyczna.

"Gazeta Śródmiejska" jest jednym z projektów GPR. Za jego realizację odpowiedzialny jest Wydział Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Włocławek, wspierany przez Wydział Rewitalizacji.

W "Gazecie Śródmiejskiej" prezentujemy sylwetki osób działających na terenie Śródmieścia i organizacje pozarządowe, wydarzenia i ciekawe inicjatywy odbywające się w najstarszej części Włocławka oraz przebieg Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028.

Z wersją elektroniczną można zapoznać się tutaj.

Porozmawiajmy o rewitalizacji - dyżur w "Śródmieście Cafe"

Administrator, 02 listopada 2021

We wtorek, 2 listopada zapraszamy na kolejny dyżur pracowników Wydziału Rewitalizacji Urzędu Miasta Włocławek.

Dyżury odbywają się w co drugi wtorek i są kolejnym działaniem mającym na celu przybliżenie tematyki związanej z realizacją Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028. Każdego mieszkańca zainteresowanego procesem rewitalizacji Śródmieścia i jego przebiegiem zapraszamy w terminach: 5, 19 października, 2, 16, 30 listopada, 14 grudnia do kawiarni obywatelskiej "Śródmieście Cafe" przy ul. 3 Maja 9 w godz. 16:00-17:00.

Wykonawca Interaktywnego Centrum Fajansu wyłoniony!

Administrator, 28 października 2021
Wykonawca Interaktywnego Centrum Fajansu wyłoniony!

Urząd Miasta Włocławek wyłonił wykonawcę Interaktywnego Centrum Fajansu. Zadanie realizowane w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028 zostanie zlecone za kwotę 17 899 999,35 zł konsorcjum włocławskich firm: KA-BO Karol Borkowski i Zakład Budowlany MS-BUD.

Nowoczesna placówka, w której nacisk położony zostanie na promocję lokalnych tradycji, historii, sztuki powstanie w budynku dawnego Banku Gdańskiego przy ul. Żabiej 2.

W kompleksie budynków u zbiegu ul. Żabiej i Królewieckiej funkcjonować ma „Interaktywne Centrum Fajansu” wraz z kawiarnią i sklepem z pamiątkami. W Centrum będą działać stałe sekcje plastyczne oraz warsztaty ceramiczne. Placówka składać się będzie z czterech podstawowych stref: 1. Interaktywnej strefy historycznej, 2. Strefy edukacyjnej; 3. Strefy wystawowej/ekspozycyjnej; 4. Strefa komercyjnej- sprzedażowej.

Ponadto, w budynku tym mieścić się będzie Centrum Kultury i Aktywizacji 3 MAJ SIĘ (przedsięwzięcie 1.2.7.), którego głównym celem działalności będzie aktywizacja społeczna, rozwijanie kreatywności i zainteresowań artystycznych i budowanie lokalnej tożsamości mieszkańców Śródmieścia oraz założenie inkubatora lokalnej przedsiębiorczości i artystycznego inkubatora.

Przypomnijmy, iż na realizację w/w zadania Włocławek uzyskał 11 082 186,81 zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Na wykonanie zadania, obejmującego realizację robót budowlanych oraz aranżację wnętrz i zakup wyposażenia placówki, wykonawca będzie miał 12 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Wtorkowe wieczory z grami planszowymi w "Śródmieście Cafe"

Administrator, 22 października 2021

Jesień i zima sprzyja rodzinnym, przyjacielskim i sąsiedzkim spotkaniom - a idealnym do tego miejscem jest nasza Kawiarnia Obywatelska "Śródmieście Cafe". Dodatkowo popołudnie każdego ostatniego wtorku miesiąca dedykujemy  grom planszowym, dostępnym w kawiarni. Dobra kawa oraz herbata towarzyszyć będą wspólnej rozrywce.

Kawiarnia obywatelska "Śródmieście Cafe", ul. 3 Maja 9
28 września, 26 października, 30 listopada, 28 grudnia 2021
godz. 16:00

Środmiejskie porady prawne w "Śródmieście Cafe"

Administrator, 22 października 2021

Porad prawnych udziela Pani mecenas radczyni prawna Daria Górniak - Dzioba - specjalistka prawa cywilnego, gospodarczego, rodzinnego; mediatorka przy Sądzie Rejonowym we Włocławku. Od wielu lat zaangażowana społecznie w projekty edukacyjne. Współtwórczyni projektu "Co w prawie piszczy". Nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Śródmiejskie porady prawne organizowane są przez operatora kawiarni obywatelskiej "Śródmieście Cafe" przy ul. 3 Maja 9.

Zapraszamy w godz. 17:00-18:00.

Konkurs na mural unieważniony i przeniesiony na 2022 rok

Administrator, 20 października 2021
Konkurs na mural unieważniony i przeniesiony na 2022 rok

Konkurs na projekt i wykonanie muralu związanego z historią Włocławka został przeniesiony na I kwartał 2022 roku. 

Prezydent Włocławka informuje o unieważnieniu Konkursu na projekt i realizację muralu związanego z historią Włocławka, realizowanego w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028. Unieważnienie konkursu wynika z małej ilości prac zgłoszonych na konkurs i ich niezadowalającego poziomu artystycznego.

Dyżur doradcy zawodowego PUP w "Śródmieście Cafe"

Administrator, 19 października 2021

We wtorek, 19 października w kawiarni obywatelskiej "Śródmieście Cafe" przy ul. 3 Maja 9 odbędzie się dyżur pracownika Powiatowego Urzędu Pracy. W godz. 14:00-15:00 każdy zainteresowany będzie mógł skorzystać z wiedzy doradcy zawodowego. Serdecznie zapraszamy.

Porozmawiajmy o rewitalizacji - dyżur w "Śródmieście Cafe"

Administrator, 18 października 2021

We wtorek, 19 października zapraszamy na kolejny dyżur pracowników Wydziału Rewitalizacji Urzędu Miasta Włocławek.

Dyżury odbywają się w co drugi wtorek i są kolejnym działaniem mającym na celu przybliżenie tematyki związanej z realizacją Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028. Każdego mieszkańca zainteresowanego procesem rewitalizacji Śródmieścia i jego przebiegiem zapraszamy w terminach: 5, 19 października, 2, 16, 30 listopada, 14 grudnia do kawiarni obywatelskiej "Śródmieście Cafe" przy ul. 3 Maja 9 w godz. 16:00-17:00.

Królewiecka 12 do przebudowy - powstanie dokumentacja

Administrator, 14 października 2021
Królewiecka 12 do przebudowy - powstanie dokumentacja

Urząd Miasta ogłosił postępowanie ofertowe, którego przedmiotem jest opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej planowanej przebudowy budynku przy ul. Królewieckiej 12. W ramach dokumentacji, potencjalny wykonawca sporządzi m.in. niezbędne ekspertyzy techniczne budynku. Częścią zadania będzie też pełnienie nadzoru autorskiego.

Zgodnie ze specyfikacją, dokumentacja projektowo-kosztorysowa powinna powstać w ciągu 60 dni od podpisania umowy z wykonawcą.

Królewiecka 12, to obok Królewieckiej 5 i Żabiej 3, nieruchomość zlokalizowana w obszarze rewitalizacji, która została zakupiona przez Gminę Miasto Włocławek w 2019 w związku z realizacją przedsięwzięcia 2.1.7. Utworzenie Interaktywnego Centrum Fajansu. Zgodnie z Gminnym Programem Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028, w zabytkowej siedzibie dawnego Banku Gdańskiego przy ul. Żabiej 2 powstanie nowoczesna interaktywna placówka, w której nacisk położony będzie na promocję lokalnych tradycji, historii i sztuki. W związku z powyższym działaniem, Gmina Miasto Włocławek zakupiła 3 przyległe nieruchomości, które mogą zostać zagospodarowane i wykorzystane na potrzeby planowanego Centrum.

Szczegóły postępowania: umwloclawek.logintrade.net.

czytaj więcej

Nowy adres Wydziału Rewitalizacji

Administrator, 14 października 2021
Nowy adres Wydziału Rewitalizacji

Od października br. Wydział Rewitalizacji funkcjonuje w nowej lokalizacji.

Wszystkich mieszkańców, firmy i podmioty zainteresowane informacjami na temat realizacji Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028, biorące udział lub dopiero planujące swoje zaangażowanie w proces rewitalizacji, zapraszamy do budynku Urzędu Miasta Włocławek przy ul. 3 Maja 22. Jesteśmy do Państwa dyspozycji w poniedziałki, środy i czwartki w godz. 7:30-15:30, wtorki 7:30-17:00, piątki 7:30-14:00.

Zachęcamy do kontaktu również za pośrednictwem poczty e-mail: rewitalizacja@um.wloclawek.pl lub telefonicznie: 54 414 44 60, 54 414 40 25, 54 414 45 60, 54 414 40 51, 54 414 43 62.

 

Propozycje „Lokalnego produktu” wybrane

Administrator, 14 października 2021
Propozycje „Lokalnego produktu” wybrane

W dniu 12 października 2021 r. w Urzędzie Miasta Włocławek odbyły się obrady Komisji konkursowej w I edycji konkursu na „Lokalny produkt” , który realizowany jest w związku  z Gminnym Programem Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028.
Oceniono trzy zgłoszone propozycje i zakwalifikowano je do dalszego etapu jakim będzie głosowanie online w dniach od 3.11 do 17.11.2021 r.

Jednak wcześniej, bo od 14 października do 2 listopada 2021 r. przedsiębiorcy ubiegający się o tytuł „Lokalny Produkt” oraz nagrodę finansową w wysokości 29 500 zł mają czas na przygotowanie i zaprezentowanie mieszkańcom swoich propozycji oraz prototypów.

Do konkursu zgłoszono następujące propozycje: (w kolejności wpływu zgłoszeń):
Kawa po kujawsku „Bohma”
– propozycja Restauracji „Dziedziniec” mieszczącej się przy Placu Wolności 20. Jest to propozycja niepowtarzalnej okazji przeniesienia się w czasie do dawnego Włocławka pachnącego kawą zbożową, gdyż proponowana kawa stanowić będzie autorską mieszankę kawy zbożowej oraz Robusty i Arabiki. Klienci restauracji będą mogli raczyć się napojem w wersji mlecznej, kofeinowej oraz bezkofeinowej podawanej w tradycyjnej fajansowej filiżance.
Poduszka Fajansowa
– propozycja firmy Arwena z ul. 3 Maja 9 znanej mieszkańcom pod szyldem „Jelonek Decor”. Wg zgłaszającego propozycja produkcji „fajansowej poduszki” jest swoistym sposobem na połączenie nowoczesnego produktu z włocławską lokalną tożsamością – grafiką fajansowej róży. Poduszka planowo zostanie wykonana z wysokogatunkowego velvetu na zasadzie nadruku na materiale oraz haftu – mającego na celu zaznaczenie i uwypuklenie poszczególnych płatków kwiatu róży fajansowej. Zgłaszający deklaruje możliwość produkcji pod indywidualne zamówienia – z naniesieniem dodatkowego haftu z nazwą, logiem firmy  czy też imieniem. Wymiary proponowanego produktu to ok 40x40 cm.
Trójkątna zakładka
– propozycja firmy Tymomania z ul. 3 Maja 9. Zgodnie z zapisami zgłoszenia do konkursu deklarowana propozycja ułatwiać ma częste sięganie po książkę , która odkładana będzie na ozdobiony zgodnie z życzeniem klienta specyficzny wykonany z drewna sosnowego trójkąt. Zgłaszający proponuje wykonanie malunku bądź laserowego graweru napisu „Włocławek”, grafiki kojarzącej się z miejskimi zabytkami i charakterystycznymi miejscami jak np. katedra włocławska, most im. E. śmigłego Rydza lub fajansowymi kwiatami.

3 listopada 2021 r. na stronie wloclawek.pl ruszy głosowanie online. Na wyłonienie zwycięzcy internauci będą mieli czas do 17 listopada 2021 r. – będzie to ostatni dzień głosowania.
Zwycięzcę konkursu poznamy do 1 grudnia tego roku.

czytaj więcej

Ulica 3 Maja woonerfem. Powstanie dokumentacja

Administrator, 13 października 2021
Ulica 3 Maja woonerfem. Powstanie dokumentacja

W dniu 12 października 2021 r. w Urzędzie Miasta Włocławek została podpisana umowa z pracownią Sawawa Sp. z o.o. z Warszawy – zwycięzcą konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla zadania pn. "3 Maja woonerfem/przebudowa ul. 3 Maja w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji". Teraz architekci z Sawawa stworzą kompletną dokumentację projektową tego zadania – zamówienie zostało udzielone w trybie z wolnej ręki.

Podstawowymi założeniami zwycięskiego projektu były: ochrona i wyeksponowanie historycznej przestrzeni ulicy 3 Maja poprzez podkreślenie jej wartości urbanistycznych i architektonicznych, stworzenie przyjaznego i bezpiecznego obszaru dla wszystkich użytkowników ulicy oraz urządzenie reprezentacyjnej, wielofunkcyjnej i atrakcyjnej przestrzeni miejskiej, która przyczyni się do aktywizacji parterów usługowych oraz wnętrz kwartałów zabudowy powiązanych funkcjonalnie z ulicą 3 Maja i Śródmieściem.

Przestrzeń uliczna została dostosowana do prędkości i wygody ruchu pieszego. Piesi mają uprzywilejowany dostęp do przestrzeni przy pierzejach usługowych, przestrzeni wydzielonych wielofunkcyjnych placyków oraz centralnie położonego ciągu pomiędzy szpalerami drzew. Centrala część ulicy poszczególnych odcinków ulicy oraz placyków jest również udostępniona dla uspokojonego ruchu samochodów (jednokierunkowego) oraz ruchu rowerowego (dwukierunkowego). Pojazdy te powinny poruszać się jednak wolniej i ustępować pierwszeństwa pieszym, na co wskazuje sposób urządzenia przestrzeni ulicznej.

Kompletna dokumentacja, za kwotę 430 500 zł powinna być gotowa w ciągu 5 miesięcy od daty podpisania umowy. 

Zbuduj z nami miasto z klocków LEGO w "Śródmieście Cafe"

Administrator, 13 października 2021

Sobota dedykowana budowaniu naszej makiety z klocków LEGO - buduj miasto, stawiaj budynki, prowadź pojazdy i spędź rodzinnie czas z najpopularniejszą zabawką świata! Do dyspozycji gości Kawiarni Obywatelskiej będzie ponad 30 000 oryginalnych klocków LEGO. Zapraszamy do "Śródmieście Cafe" w godz. 10:00-14:00.

Wypowiedz się na temat "Strategii rozwoju miasta Włocławek 2030+"

Administrator, 11 października 2021
Wypowiedz się na temat "Strategii rozwoju miasta Włocławek 2030+"

Prezydent Miasta Włocławek ogłosił projekt „Strategii rozwoju miasta Włocławek 2030+” oraz konsultacji społecznych. Serdecznie zachęcamy do wypowiedzenia się na temat treści tego dokumentu.

Strategia rozwoju jest dokumentem określającym kierunki polityki rozwojowej miasta we wszystkich obszarach jego życia na wiele kolejnych lat. Jedną z jej głównych funkcji jest ujęcie zbiorowego myślenia o przyszłości. Bardzo istotne jest więc duże zaangażowanie wszystkich użytkowników Włocławka w opracowanie dokumentu – wiedza, doświadczenie, ambicje i potrzeby miasta, wyzwania w każdej z objętych strategią dziedzin. Każde miasto jest złożonym organizmem o niepowtarzalnej historii i tożsamości, różnych zasobach i potencjałach. To sprawia, że zbudowanie strategii jest zadaniem wyjątkowo skomplikowanym, multidyscyplinarnym oraz wymagającym zaawansowanych analiz i aktywnej współpracy środowisk i instytucji funkcjonujących w mieście.

Bez strategii odpowiedniej dla charakteru miasta, zmienia się ono chaotycznie. Rozwój wynika wówczas bardziej z bieżących spostrzeżeń, jest kształtowany przez mniej lub bardziej spontaniczne decyzje przedstawicieli różnych środowisk. Zmiany w zakresie uwarunkowań społeczno-gospodarczych, środowiskowych i prawnych, a także pojawienie się nowych wyzwań, przed którymi stoi Włocławek, spowodowały dezaktualizację obowiązującej od 2014 r. strategii rozwoju miasta, wskazując na konieczność określenia na nowo kierunków jego rozwoju.

Strategia Rozwoju Miasta Włocławek to efekt wspólnej pracy mieszkańców, przedsiębiorców, przedstawicieli placówek edukacyjnych, organizacji pozarządowych, instytucji miejskich, reprezentantów różnego typu środowisk funkcjonujących we Włocławku oraz samorządu miasta.

czytaj więcej

Chopin w "Śródmieście Cafe"

Administrator, 07 października 2021
Chopin w "Śródmieście Cafe"

Kawiarnia obywatelska "Śródmieście Cafe" zaprasza na recital pianistyczny.

W świat Fryderyka Chopina mieszkańców Śródmieścia (i nie tylko) zabierze Wojciech Marciniak, dyplomowany muzyk-pianista, kompozytor i aranżer. Najbardziej znane kompozycje najwybitniejszego polskiego pianisty zabrzmią przy ul. 3 Maja 9 w niedzielę, 10 października. Początek o godz. 18:00. Wstęp wolny.

Niedzielny recital będzie kolejnym wydarzeniem organizowanym w "Śródmieście Cafe" w ostatnim czasie. W każdą środę (od godz. 16:00) do końca 2021 r. operator tego miejsca, czyli Fundacja Ładowarka zaprasza na Kawiarniane recitale pianistyczne do kawy.

Po szczegóły odsyłamy do strony "Śródmieście Cafe" na Facebooku.

Chopin classic w "Śródmieście Cafe"

Administrator, 06 października 2021

Recital pianistyczny Wojciecha Marciniaka w Kawiarni Obywatelskiej "Śródmieście Cafe", podczas którego usłyszymy najbardziej znane kompozycje najwybitniejszego polskiego pianisty Fryderyka Chopina. Za pianinem zasiądzie włocławianin Wojciech Marciniak. Początek o godz. 18:00.

"Śródmiejski Gambit" w Śródmieście Cafe

Administrator, 06 października 2021

Chwila czasu dedykowana szachom w kawiarni obywatelskiej "Śródmieście Cafe". Zapraszamy na partię i kawę. Przyjdź ze znajomymi, zabierz swoje szachy lub skorzystaj z naszych i wymień się doświadczeniami lub po prostu spędź przedpołudnie nad królewską grą w Kawiarni Obywatelskiej. Zapraszamy o godz. 11:00.

Dyżur Wydziału Rewitalizacji w "Śródmieście Cafe"

Administrator, 04 października 2021
Dyżur Wydziału Rewitalizacji w "Śródmieście Cafe"

Ruszają dyżury pracowników Wydziału Rewitalizacji Urzędu Miasta Włocławek. Pierwsze spotkanie już 5 października br.

Dyżury odbywać się będą w co drugi wtorek i są kolejnym działaniem mającym na celu przybliżenie tematyki związanej z realizacją Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028. Każdego mieszkańca zainteresowanego procesem rewitalizacji Śródmieścia i jego przebiegiem zapraszamy w terminach: 5, 19 października, 2, 16, 30 listopada, 14 grudnia do kawiarni obywatelskiej "Śródmieście Cafe" przy ul. 3 Maja 9 w godz. 16:00-17:00.

NEWSLETTER

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!